Popular Topics

History
Buildings
KA Worldwide
Library Resource Centre
Kilmarnock & UK News
Famous Former Pupils
Health & Fitness
Leisure & Lifestyle
Contact

Today's Weather
School Calendar







The Celebrating Success Tea Party - November 2009

 On the afternoon of Thursday, 26th November, Kilmarnock Academy staged the Celebrating Success Tea  Party. The purpose of the event was to recognize just some of the hard work put in by staff and pupils as well  as to highlight some of the success stories from within Kilmarnock Academy. The event was hosted by Mr Kerr and Mrs Ford. As well as being attended by visitors from  outwith the school, the event was attended by many members of staff who were attracted by the free (and  very successfully baked) scones, cakes, meringues and biscuits.

 Kilmarnock Academy – Celebrate Success! – November 2009

Introduction – Mrs Ford

VOCAL ENSEMBLE : Caledonia – conducted by K Donnelly

Reading for Gold – Platinum awards

Liam Donaldson

Amelia Gibson

Kirsty Lee

 

Reading for Gold – Gold awards

Carol McCreadie

Jordan Wilson

 

 

Reading for Gold – Silver awards

Dylan Dewar

Elliot White

 

 

Reading for Gold – Bronze awards

Lauren Boag

Craig Bryce

Lawrie Ann Dobson

Christopher Drury

Steffan Dinwoodie

Kristiana Hamilton

Jake Lawley

Connor McClintock

Lauren McCutcheon

Belinda McGrath

Ronan McGarry

Coryn McKnight

Natalie McKenzie

Hannah McLean

Siobhan McManus

Kieran McMaster

Samantha Rankin

Rayanne Riddell

Colin Scott

Rebecca Shearin

Ashley Sturgeon

David Syme

Laura Wilson

 

Two Young Poets

Daniel Napier

Robyn Scott

(Reader -  Fraser Kerr)

(Reader -  Rhona  Kilpatrick)

Library Assistant duties

David McGachy Clark

Claire Harley

Jamie McIver

David Beattie

Stephen Shanks

 

 

 

Millennium Awards – Presented by Gail Cassidy

200 hours Millennium Volunteer Awards – Peer Mentor

Stacey Edmonds

Charly White

 

 

200 hours Millennium Volunteer Awards – Prince’s Trust

Chloe Manson

 

 

 

100 hours Millennium Volunteer Awards – Princes Trust

Louise Bircham

Toni Dustor

Charlotte Edmonds

Amy Haldane

Ashley Kennedy

Sophie McGovern

Nicola Nimbley

Lauren Rodger

Jeff Sloan

Johnny Stubbington

Simone Walker

Stuart Wotherspoon

East Ayrshire Gold Youth Award – Prince’s Trust

Louise Bircham

Toni Dustor

Charlotte Edmonds

Nicola Giles

Amy Haldane

Ashley Kennedy

Sophie McGovern

Nicola Nimbley

Lauren Rodger

Jeff Sloan

Johnny Stubbington

Simone Walker

Stuart Wotherspoon

 

 

 

Elementary Food Hygiene award

Ashley Kennedy

Sophie McGovern

 

 

TOTs Programme

Haylee Brogan

Sheree Bryden

Lisa Craig

Sophie Donnelly

Stacey Edmonds

Claire Lusk

Samantha McQueen

Alison Munro

Natalie Robertson

Charly White

 

 

Go for It

Sophie Donnelly

Stewart Dunlop

Robbie Gee

Tammy Johnstone

Gary McClay

Louise McCristall

Samantha McQueen

Alison Munro

Fire Reach

Rhys Carmichael

Amy Haldane

Sophie McGovern

Jeff Sloan

Johnny Stubbington

Ewan Wallace

 

 

Staff Awards

Ms A Delvigne

Euroclub

   

Mrs P Donnelly

Outstanding contribution to Kilmarnock Learning Partnership

Mrs S Lightbown

Doll making club

 

 

Mrs J Miller

Girls only PE club & tennis club

 

Mr D Ramsay

Jazz band

 

 

Mr J Rigg

Media club

 

 

Mr D Rowe

U13 Football team

 

 

Mrs N Sinclair

Outstanding contribution to Kilmarnock Learning Partnership

Under 15 East Ayrshire District Team

Euan Blair

Jordan Muir

Kieran McCrum (Captain)

Senior East Ayrshire District Team

Jordan Ryan (Captain)

 

 

 

Senior Ayrshire District Team

Jackson Biggar

 

 

 

European Day of Languages

Rachael Battles

Ami Harkins

Jamie McIver

 

Yearbook

Grant Moffat

 

 

 

Girls’ Club

Lauren Fletcher

Laura Thompson

 

 

Dance Club

Candice McIntosh

Daniele McIntyre

Ashleigh Riddick

 

 

 

 

 

Perfect Pupil in second block
S1

 

 

Emma Horner

Cara McCabe

Lee Nightingale

Bronwyn Shields

Alexander Tait

Hope Yemm

 

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

Connor Ballantine

Bethany Hay

Natalie MacKenzie

Stephen Shanks

Rebecca Shearin

Laura Wilson

 

 

 

 

 

 

S3

 

 

 

Shannan Clark

Jake Fisher

Eleanor Gibson

Ryan Love

Rebecca Scott-Ramsay

Zoe Shaw

Cameron Wilson

 

 

 

 

 

S4

 

 

 

Ashleigh Laird

Kelsey Little

Lewis Menzies

Heather Renwick

Vanessa Wilson

 

 

 

 

 

 

 

S5

 

 

 

Scott Dunlop

Craig Kennedy

Kenneth McCarthy

Jessica McGlynn

Zara Shaw

Laura Thompson

Alison Walkinshaw

 

 

 

 

 

S6

 

 

 

Charlie Bayne

David Don

Stewart Dunlop

Stacey Edmonds

William Graham

Caitlin Houston

David McPike

Nicole Richmond

Jordan Ryan

Nicole Sharpe

Martin Stewart

 

 

 

 

 



VOCAL SOLO: 
Angels – Fraser Murray

 

Perfect pupils

 

 

 

S1

 

 

 

Dale Caldwell

Scott Carroll

Shaun Connell

Sarah Hamilton

Hannah Hood

Carly Johnston

Lauren Johnstone

Andrew Jones

Adam Law

Mathew McAteer

Hollie McCallum

Jake McCormack

Torin McKenzie

Cailin McKie

Callum McLeish

Keenan McLintock

Sophie Morrison

Max Nimbley

Caitlin Robertson

Chloe Slinger

Lewis Smith

Michael Smith

Craig Speirs

Lauren Taylor

Chloe Walker

Gordon Young

Shelby Young

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

Ella Brown

Louise Crawford

Ashley Douglas

Amelia Gibson

Amy Lambert

Kristopher Mason

Emma McGarry

Blair McGill

Callum McGill

Coryn McKnight

Gavin McLauchlan

Laura Miller

Ross Porteous

Christie Roberts

Michelle Sloan

Shannon Smith

Megan Ward

 

 

 

S3

 

 

 

Amy Caldwell

Calum Cameron

Amanda Linton

Lewis McCallum

Dylan McPike

Cameron Tasker

Stacie Taylor

 

 

S4

 

 

 

Amy Black

Amy Blades

Caitlin Brown

Dawn Carroll

Caitlin Crawford

Scott Crawford

Daniel Greig

Victoria Grigor

Laura Hunter

David McGachy-Clark

Kirsty McLauchlan

Michelle Patterson

Jeff Sloan

 

 

 

S5

 

 

 

Ainsley Campbell

Callum Clark

Rachel Hall

Scott Jenkinson

Hazel Kerr

Melissa Linton

Ailie McKnight

Gillian Orr

Ross Sharpe

Sharon Sloan

 

 

 

 

 

 

S6

 

 

 

Jason Butcher

Rhys Hamilton

Rebecca Handling

Fraser Kerr

Leighton Kirkpatrick

Kimberly McAllister

Christopher McCreadie

Natalie Plenderleith

Greg Walkinshaw

 

 

 




Staff Awards

 

 

 

Mrs D Thomson

Book group

 

 

Mr S McMenamin

Art & Design club

 

 

Mrs E Auld

Junior choir, senior vocal group and senior choir

Mr C Cowan

Debating club

 

 

Mr H Ayre

Brass band

 

 

Miss L Cairns

Dance club

 

 

Mr A Reidford

Chess club

 

 

Mr A King

U13 Football Team

 

 

Mrs L Steele

String group

 

 




Woodstock Buddies

 

 

Skye Agnew

Alana Baird

Chelsea Beveridge

Georgina Brown

Tylar Dickson

Sophie Gilmour

Lisa Nicole Greer

Hayleigh Hunter

Shannon Kerr

Marie MacArthur

Sarah Mackin

Danielle McCall

Laura McCready

Natalie Nicol

Corran Russell

Aisha Saleem

Tammi Stuart

 

 

 

 

JAZZ BAND:  Thriller – trumpet solo – Gregor Keachie



Fundraising

 

 

 

Josh Heron

Shannon Donnelly

Natalie Nicol

Fraser Brown

Sharmaine Miller

Claire Harley

 

 


Presentation of cheque – Mr K Ferguson, School fund manager


Determined to Succeed East Ayrshire Enterprise Challenge


David Don

Fraser Kerr

Erin McKenzie

Suzanne Neville

Graham Sharpe

Miss L Templeton

 

 


Imprint writing competition Adult section

Scott Milloy  - 5th place

Marc Strain – 9th place

Lomax Allwood (aka Mr S King)

 

 


East Ayrshire Round Table Quiz


Callum Don

Catriona Thomas

Jamie McIver

Josh Cuthbertson

 

Thank you
All staff who contributed
Mrs C Armstrong, Mrs S McDonald
Hospitality students
Performers
Mr G Kerr
Parent, carers, school supporters

 

Creative Stars

Art exhibition
Hat walk
Sad Café

7pm tonight in Old Academy hall